ANA SAYFA VALİLİK GENELGELER YATIRIMLARIMIZ İLÇELERİMİZ BAĞLANTILAR İLETİŞİM
 
ANKARA VALİLİĞİNDEN “SES VER” PROJESİ...
 


  
  
  
                                          
  
  
                 

ANKARA VALİLİĞİNDEN “SES VER” PROJESİ...


 
                  

             .Sosyal devlet tanımının bir gereği olarak birçok toplumsal projeyi bir bir hayata geçiren Ankara Valiliği, Yaşam Destek Merkezi Projesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı başardı.

                      
Proje kapsamında, ileri yaşta bakıma muhtaç olan ya da kronik hastalığa maruz kalan vatandaşlara Valilik tarafından “Ses Ver” cihazıyla ulaşılıyor. Tespit edilen adreslere gidilerek bu kişilerle mülakat yapmak suretiyle bu kişilerin hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve ilaç saatleri, geçirdiği operasyonlar, ulaşılabilecek aile fertleri gibi bilgiler edinilerek bu bilgiler çağrı merkezinde kayıt altına alınıyor. Böylelikle vatandaşların evlerine yerleştirilen cihazlar sayesinde yardım isteyenler bir butonla Ankara Yaşam Destek Merkezindeki görevlilerle doğrudan iletişim kurabiliyor.

                     
Valilikten yapılan açıklamada “İsteğe bağlı olarak evlere duman dedektörü de takılabiliyor. Vatandaşlar ses verdiğinde ise merkezdeki görevliler harekete geçiyor. Bir çağrı geldiğinde çağrıyı yapan kişinin telefonları, kullandığı ilaçlar, kısacası tüm bilgileri ekranda görünüyor. Böylelikle hastanın evine giden ambulans görevlilerine hastanın gerekli bilgileri de verilebiliyor.  Halen 1250 yaşlı ve hasta vatandaşın evlerinde ‘Ses Ver’ cihazı bulunuyor. Ayrıca alzaymır hastaları için ilaçlarını hatırlatan veya sara hastaları içinse kriz anında merkezi uyaran cihazlar da sistemimize katkı sağlamaktadır.” denildi.

                    
Sistemden yararlanan Kadriye Temizkök; eşi  Harun Temizkök’ün trafik kazası sonucu omurga kayması yaşadığını ve 31 yıldır yürüyemediğini belirterek “Ben de yaşlandım artık. Ona bir şey olsa yalnız başıma hiçbir şey yapamam. Bu cihazla bir tuşa basıp ne sorunumuz varsa iletişime geçiyoruz.”dedi.  Harun Temizkök ise hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu hizmet bizim için güvence oldu.”dedi.  
        

   
    
    
    
    
                    
   
                    

           VALİLİKTEN YAŞAMA BİR 'SES VER' HİZMETİ

           Ankara Valiliği, ihtiyaç sahibi vatandaşları evlerine yerleştirdiği özel bir cihazla takibe alıyor. Adı "Ses Ver" olan cihazla bir tuş aracılığıyla Yaşam Destek Merkezi'ne bağlanılıp yardım istenebiliyor.

                     
Ankara Valiliğı'nin hizmetiyle geliştirilen "Ses Ver" projesi Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı (SABEV) tarafından Yaşam Destek Merkezi adı altında yürütülüyor. İleri yaşta, bakıma muhtaç olan ya da kanser gibi kronik hastalığa sahip vatandaşlara Valilik tarafından 'Ses Ver' cihazıyla ulaşılıyor. Cihazla nasıl hizmet verildiğini Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı (SABEV) Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay, HT Ankara'ya şöyle anlattı:

                     
"Valiliğin verdiği adreslere gidilip mülakat yapılıyor ve bilgiler alınıyor. Vatandaşın ne rahatsızlığı var? Hangi ilaçları kullanıyor? Ne tür operasyonlar geçirmiş? Kimsesi var mı? gibi soruların cevaplarını alıyoruz. Edindiğimiz bilgileri çağrı merkezine işliyoruz. Böylelikle vatandaşların evlerine yerleştirilen cihaz sayesinde yardım isteyenler bir butonla Ankara Yaşam Destek Merkezi'ndeki görevlilerle doğrudan iletişim kurabiliyor "

            YAŞAM GÜVENCESİ OLDU

                      
Eşi Harun Temizkök'ün trafik kazası sonucu omurga kayması yaşadığını ve 31 yıldır yürüyemediğini belirten Kadriye Temizkök, "Ben de yaşlandım artık. Ona bir şey olsa yalnız başıma hiçbir şey yapamam. Bu cihazla bir tuşa basıp ne sorunumuz varsa iletişime geçiyoruz" dedi. Harun Temizkök ise hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Tuşa bastığımızda hemen bağlanıyorlar. Onlara istediğimizi söylüyoruz ve tüm kamu birimleriyle irtibat kuruluyor. Bu hizmet bizim için güvence oldu" diye konuştu.

                       
1250 KİŞİYE KULAK VERİLİYOR

                      
Tomanbay sistemle ilgili şu bilgileri verdi: "İsteğe bağlı olarak evlere duman dedektörü de takılabiliyor. Vatandaşlar ses verdiğinde ise merkezdeki görevliler harekete geçiyor. Bir çağrı geldiğinde çağrıyı yapan kişinin tüm bilgileri telefonları kullandığı ilaçlar anında ekrana yansıyor. Böylelikle hastanın evine giden ambulans görevlilerine hastanın gerekli bilgileri de verilebiliyor. Şu an bin 250 yaşlı ve hasta vatandaşın evlerinde "Ses Ver" cihazı bulunuyor. Bin 250 kişinin sesine kulak veriliyor. Ayrıca Alzheimer hastaları için ilaçlarını hatırlatan veya Sara hastaları içinse kriz anında merkezi uyaran cihazlar da var."              

    
    
    
    
                           
    
    
 


Okunma Sayısı : 29310           Sayfayı yazdır  

      Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı         
           BİMER'i Arıyorum Yasal Hakkımı Kullanıyorum  

ANASAYFA | ATATÜRK VE ANKARA | VALİLİK | GENELGELER |  YATIRIMLARIMIZ | ANKARA İL YÖNETİCİLERİ LİSTESİ |  EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR |  ANKARA OKUYOR 
ANA KIZ OKULDAYIZ  | AVRUPA BİRLİĞİ | İLÇELERİMİZ | BAĞLANTILAR | ÇOCUK DOSTU ŞEHİR | İLETİŞİM | GİZLİLİK | KULLANIM KOŞULLARI | SİTE HARİTASI 
 
Adres : Ulus / ANKARA Tel : +90 312 306 66 66 / +90 312 306 66 00 pbx  
Faks : +90 312 306 66 70 E-Mail : bilgi@ankara.gov.tr

  Ankara Yemekleri             

T.C. ANKARA VALİLİĞİ @ Kurumsal İnternet Sitesi
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Ankara Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır.Her hakkı saklıdır. 2002-2014 ©


AnkaraValiligi: 5