ANA SAYFA VALİLİK GENELGELER YATIRIMLARIMIZ İLÇELERİMİZ BAĞLANTILAR İLETİŞİM
 
ANKARA KENT GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (MOBESE) AÇILDI...
    
   
   
                                                                   
  
  
  
  
  
  
  
              

ANKARA KENT GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ (MOBESE) AÇILDI...


              

  "En güvenli başkent Ankara"

    
   
                

                           

 

 

  
   
   

                       

     

                   

         
Ankara Kent Güvenliği Yönetim Sistemi'nin (KGYS) resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve çok sayıda üst düzey yöneticinin katıldığı törenle gerçekleşti.

                 
Başbakan Erdoğan, Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, proje kapsamında şu ana kadar 825 kamera ve sistemlerinin kurulumunun tamamlandığını söyledi.

                    
Güvenlik amacı ile kurulan kameraların suçu önlemek ve suçluların yakalanması için güvenlik güçlerine büyük bir imkan ve destek sağladığına işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

                    
"Bu kameralarla birlikte Ankara'nın güvenliğini sağlamak üzere 71 adet plaka tanıma sisteminden istifade ediliyor. Ankara'ya giriş çıkış yapan araçlar bu kamera sistemi ile taranarak gerekli işlemler yapılıyor. Teknolojik imkanların devreye girmesi, güvenlik anlayışını önemli ölçüde değiştiriyor. Trafikten asayişe kadar birçok konuda önemli mesafeler alınmasını sağlıyor. Ankara içinde 21 kavşakta 78 adet kırmızı ışık ve hız sistemi devreye girdi. 10 noktada 19 hız ihlal sistemi aynı şeklide çalışmaya başladı. Bu sayede Ankara trafiğinde trafik kurallarına, özellikle hız limitlerine uyma noktasında yeni bir dönem başlamış oldu. Suçluların ortaya çıkarılması çok önemli ama bir onun kadar önemli olan husus, suçu işlenmeden önlemektir. Kamera sistemi önleyici bir fonksiyon görüyor. Suçların azalmasına sebep oluyor."

                    
Başbakan Erdoğan, dünyanın en güvenli başkenti olan Ankara'yı daha da emniyetli bir şehir haline getirmek için gerçekleştirdikleri bu büyük yatırımın hayırlı olmasını dileyerek, sözlerini söyle sürdürdü: "Güven ve istikrar kalıcı hale getirilerek, güvenlik yoksa vatandaş kendini emniyet altında hissetmiyorsa, eğitim de olmaz, sağlık da olmaz, adalet de olmaz, ekonomik kalkınma da olmaz. Huzur ve güvenin olmadığı bir yerde büyük bir sosyal çöküntü yaşanır, adeta suça zemin hazırlanır. İşte bu gerçekten yola çıktık ve Başkent Ankara'yı da dünyanın en emniyetli başkenti haline getirdik."

                  
İçişleri Bakanı Beşir Atalay'da, törende yaptığı konuşmada, Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’nin (KGYS) yurt genelinde hızla yaygınlaştığını, sistemin olayı önleme ve olay olursa faili bulma açısından oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

                     
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara’da sistemin devreye girmesinin geciktiğini, sorunların aşılıp sistemin başarıyla tamamlanması ve hizmete girmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

                         
Ankara’da kurulan KGYS’ nin en ileri teknoloji ürünü olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “İstanbul’dan daha ileri bir sistem uygulandı. Ey iyisi ve Başkent’e en yakışanı” diye konuştu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenlik olmadan huzur ve istikrarın  olmayacağını da belirterek, vatandaşı güven içinde yaşatmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

                       
Türkiye’de Asayiş hizmetlerinin en iyi yürüyen hizmetlerden biri olduğuna dikkati çeken İçişleri Bakanı Beşir Atalay şöyle devam etti:

                            
“Türkiye, Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri haline geldi. Asayiş, yokluğunda dikkat çeker. Ülkemizde asayiş sorunu yok, bu nedenle asayiş konusunda bir tartışma da yok. Asayiş, vatandaşın sorun alanları içinde yer almıyor.

                          
Ankara’nın son yıllarda birçok alanda atak yaptığına da işaret eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Ankara gerçek Başkent oluyor. Modern hava limanıyla, protokol yoluyla Ankara önemli mesafe aldı. Ankara’nın çevreye açılan yolları duble yol olmuştur. 10 Organize sanayi bölgesi, 12 Üniversitesiyle sanayi ve eğitim kentidir. Şimdi Gölbaşı’na otomobil kenti kuruyoruz, temeli atıldı. Çubuk’ta organize hayvancılık bölgesi oluşturuluyor. Ankara, gelişen bir başkentin ötesinde metropol.” diye konuştu.

                      
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel de yaptığı konuşmada, "Çağdaş polisin, halkın polisinin yapması gerekenin toplum destekli uygulamalardan da yararlanarak suçun oluşumunu engellemek ve caydırmak olduğunu" ifade ederek  "Hedefimiz, huzurlu ve güvenli bir Ankara'dır." dedi.

                   
Vali Yüksel, Ankara'da yürütülen bazı çalışmalar hakkında da bilgiler vererek, Kalkınma Ajansının tamamlandığını, Esenboğa Havalimanı çevresindeki olumsuz faktörlerin önüne de geçerek organize hayvancılık bölgesi alt yapı çalışmalarının sürdürüldüğünü, bölünmüş yol yapım çalışmalarına da hızla devam edildiğini anlattı.

                     
Vali Yüksel, "Expo'yu en kısa zamanda Ankara'ya getiren, dünya fuarlarını açan, spor tabanlı olimpiyatlara ev sahipliği yapan, Ayaş domatesini ve Çubuk salatasını Almanya'ya, Rusya'ya satan, kesme çiçekte Hollanda ile rekabet eden, sanayide kümeleşerek ihracatta rekorlar kıran, turizmini çeşitlendirerek geliştiren,  kızlarını okutan ve nihayet eğitim ışığının herkesin aydınlattığı bir Ankara hayalimiz ve elbette hedefimizdir." diye konuştu.

                        
Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile kurdeleyi keserek Ankara Kent Güvenlik Sistemini hizmet açtı.


                   
                 
   
   
   
                                                           
      
      
      
                       


                                 
                        

 

       

                    Ankara İl Genelinde meydana gelen olayların aydınlatılması, suç ve suçlularla daha etki mücadele edilebilmesi, trafik düzenlemesinde teknolojik imkanların kullanılabilmesi amacıyla mevzuata uygun olarak elde edilen görüntü, ses ve konum verilerinin Pol-Net Uygulamaları ile desteklenerek işlenmesi ve kullanıcıların otomatik olarak uyarılmasını sağlayan, modüler olarak geliştirilmiş sistemler bütünüdür.

                       
Amaç

                    
Ankara ilinin asayiş ve güvenliğine katkı sağlamak, trafik akış ve yoğunluğunu izlemek, elde edilen görüntüleri değerlendirerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin ek tedbirler geliştirmek, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtların araştırılarak incelenmesi ve hukuki delillerin temin edilmesi, trafik kameraları ve görüntü işleme sistemleri aracılığıyla plakaların Emniyet Bilgi Sisteminden sorgulanarak çalıntı vb. konularını değerlendirmek, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde Polis-Halk ilişkilerini zedelemeden yasadışı olayları önlemek ve toplulukların provokasyona yönlendirilmelerine engel olmak gibi uygulamaların bir kısmını veya tamamını sağlamaktır.

                     
Hedefler

                     
Güvenlik hizmetlerinin verimliliğini arttırmak, Algılaması zor güvenlik tedbirlerini algılamak, Adli soruşturmada ihtiyaç duyulabilecek kanuni deliller üretmek, kişilik hak ve hürriyetlerine dokunulmadan genel asayiş ve huzuru temin edebilmek, Genel trafik düzenini sağlamak.

                     
KGYS Yapısı

                    
İl genelinde meydana gelen olayların aydınlatılması, suç ve suçlularla daha etkin mücadele edilebilmesi, trafik düzenlemesinde teknolojik imkanların kullanılabilmesi amacıyla mevzuata uygun olarak elde edilen görüntü, ses ve konum verilerinin Pol-Net Uygulamaları ile desteklenerek işlenmesi ve kullanıcıların otomatik olarak uyarılmasını sağlayan, modüler olarak geliştirilmiş sistemler bütünüdür.

                   
Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi 3 ana unsurdan oluşmaktadır.

                    
1-Görüntüleme Sistemi

                   
Kameralardan elde edilen görüntülerin delil niteliğinde saklanmasını, izlenmesini ve otomatik olarak üretilen alarmların kayıt edilmesini sağlayan donanım ve yazılımlar bütünüdür.

                     
2-Çağrı Yönetim Sistemi

                
Çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler ışığında güvenlik kuvvetlerinin olay yerine sevk ve idaresini düzenleyen, süreç dahilinde personelin ve uygulamayı kullanan diğer kurum kullanıcılarının birbirleri ile etkileşimi sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemi ile desteklenmiş bilişim sistemidir.

                    
3-Mobil Uygulamalar Sistemi

            
Kullanıcıların, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi uygulamalarından faydalanarak, karşılaştıkları olay, şahıs  ve araç karşısında zaman kaybetmeden ön bilgi almalarını sağlayan, kullanıcıları konum bilgisi ile destekleyen,  gerçekleştirilen işlemlerden değerlendirme niteliğinde döküm, grafik ve harita üretebilen yazılım, donanım ve hizmet bütünlüğüdür.

                    
KGYS Kamera Sayıları

                   
298 adet Hareketli 354 adet Sabit Kamera ve diğer muhtelif fonksiyonlara sahip olmak üzere toplam 825 kamera ile şehrimizin muhtelif yerleri izlenerek meydana gelen olaylara müdahale edilmektedir. Geçmiş görüntüler adli olaylarda delil olarak kullanılmak üzere 30 gün süre ile kayıt altına alınmaktadır. Hareketli ve sabit kameralar dışında fonksiyonel diğer kameralar;

                   
a) 71 adet Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile Ankara ilimize giriş çıkış yapan araç plakaları Pol-Net Sisteminden sorgulanarak çalıntı vb. konuları değerlendirmektedir.

                   
b) 78 adet Kırmızı Işık ve Hız İhlal Sistemi (21 Kavşakta) ve 19 adet Hız İhlal Sistemi (10 Noktada) ile kavşaklarda ve sistemlerin kurulduğu yollarda kırmızı ışık ve hız denetimleri yapılmaktadır. Kural ihlallerinde cezai işlem uygulanmaktadır.  Ancak Karayolları Trafik Kanununun 71. Maddesi  ile düzenlenen geçiş üstünlüğü ile ilgili hükümler saklı tutulmaktadır.

                 
c) 5 adet Yüksek Çözünürlüklü Portatif Kamera Sistemi ile şehrimizde yapılacak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde toplulukların kontrolü ve meydana gelebilecek olayları aydınlatmak amacı ile kullanılacaktır.

              
Toplam : 825 adet kamera ve sistemlerin kurulumu tamamlanmış olup, zaman içerisinde bu sayıların arttırılması planlanmaktadır. Bu kameraların Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle ilçelerinin muhtelif cadde ve kavşaklarda kurulması planlanmıştır.

              
Ayrıca 15 adet Mobil Plaka Tanıma Sistemi, 100 adet Mobil Bilgisayar ve 300 adet Araç Takip Sistemi bu proje kapsamında alımı sağlanmıştır.

emşad
 

Okunma Sayısı : 20819           Sayfayı yazdır  

      Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı         
           BİMER'i Arıyorum Yasal Hakkımı Kullanıyorum  

ANASAYFA | ATATÜRK VE ANKARA | VALİLİK | GENELGELER |  YATIRIMLARIMIZ | ANKARA İL YÖNETİCİLERİ LİSTESİ |  EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR |  ANKARA OKUYOR 
ANA KIZ OKULDAYIZ  | AVRUPA BİRLİĞİ | İLÇELERİMİZ | BAĞLANTILAR | ÇOCUK DOSTU ŞEHİR | İLETİŞİM | GİZLİLİK | KULLANIM KOŞULLARI | SİTE HARİTASI 
 
Adres : Ulus / ANKARA Tel : +90 312 306 66 66 / +90 312 306 66 00 pbx  
Faks : +90 312 306 66 70 E-Mail : bilgi@ankara.gov.tr

  Ankara Yemekleri             

T.C. ANKARA VALİLİĞİ @ Kurumsal İnternet Sitesi
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Ankara Valiliği tarafından sağlanmaktadır.
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır.Her hakkı saklıdır. 2002-2014 ©


AnkaraValiligi: 4